Урок 11
Тема. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ Й
БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА. ВИКОРИСТАННЯ БАГАТОЗНАЧНИХ СЛІВ У ПРЯМОМУ Й ПЕРЕНОСНОМУ
ЗНАЧЕННЯХ
Мета:
пояснити особливості слова як мовної одиниці,
дати учням поняття про лексикологію як науку, опрацювати відомості про
лексичне значення слова;навчити розрізняти однозначні й багатозначні слова; розвивати
навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення,
творчу уяву; мовленнєві навички; виховувати
шанобливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: тлумачний словник, кросворд, підручник,
таблиця «Однозначні і багатозначні слова», «сонечка», роздавальний матеріал,
уявний мікрофон
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Проблемне завдання
Прослухайте текст, визначте його тему та головну
думку, доберіть до нього заголовок. Яка роль слова у житті людини? Чи може
людина прожити без слів?
Усі діяння наші, думи і сподівання закріплюються у
слові. Слово – наше найзіркіше око,
наймогутніша сила. Через слово людина пізнає те, що недоступне було
безпосередньому сприйманню. У цьому дивовижному дзеркалі відображаються всі
«айсберги» світу. У слові постають перед нашим зором сторінки давньої історії і
здобутки майбутнього. Промовляють до нас високі снігові вершини гір, водоспади
Америки і Африки, льодові пустелі Арктики,глибінь космосу. Стають зримими
найдрібніші частинки всесвіту. (І.Вихованець)
ІІ. Оголошення теми уроку та мети
- Як ви думаєте, чому, на жаль ми не завжди правильно
використовуємо слова у нашому мовленні? (Бо не завжди знаємо їх значення)
- А що необхідно, щоб навчитися красиво і правильно
говорити? (Необхідно знати багато слів, знати, що вони означають)
3. Мотивація навчальної діяльності школярів (2хв)
Опитування «Закінчіть речення».
« Я очікую від вивчення лексикології…»
( Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
Де можна дізнатися лексичне значення слова?
1.В тлумачному словнику
2. Дібравши синонім
3. Дібравши спільнокореневе слово
Вивчення нової теми
1. Списати, підкреслити орфограми
2. Яке слово повторюється у вірші?
Ось сонечко
грає промінням на річці
Сніг грає на
сонці і сріблом іскриться.
Я граю в
футбол, а сусід грає в «Кено».
Матуся теж
грає в театрі на сцені
В оркестрі
татусь грає на контрабасі.
Дідусь і
онук грають в гру на терасі.
(О.Шибаєв)
(Слово
«грає». Як ви думаєте, скільки значень має це слово? Одне чи декілька?)
Слова, які мають одне лексичне значення називаються
однозначними, а ті, що мають декілька лексичних значень – багатозначними.
(підручник, ст. 151, правило)
Тлум. словник, ст. 47 (багатозначне слово «грати»)
Не плутаємо зі словом «ґрати» (ст. 51) – решітка
3. Вправа 335, ст. 152 (можна скористатися тлумачним
словником)
Однозначні:
Багатозначні:
Банкомат
Ручка
Медсестра
Зірка
Ноутбук
Посіяти
Соловейко
Журавель
Весна
Крило
Помідор
Теплий
Підмет
Перо
Десна
Корінь
Корабель
Ходити
4. Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 155,
пряме й переносне значення слова).
5. Опрацювати таблиці « Пряме і переносне
значення слова»:
|
ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА
|
||
|
Пряме значення
|
Переносне значення
|
|
|
Дитина біжить.
Солодкий цукор.
Відкрий воду.
|
Куди біжить дорога?
(Є .
Гуцало).
Солодкий вітер
віє із Дніпра. (Д. Павличко).
Відкрий для
себе Україну, ти ж бо не знаєш всю її.
(Г.Бідняк).
|
|
IV Узагальнення та систематизація вивченого
матеріалу
Завдання
1.З’ясуйте значення прикметників теплий, рідкий у
наведених словосполученнях. Скажіть, де вони вжиті в прямому, а де в
переносному значенні.
Тепла праска, тепле проміння, теплий одяг, тепле вітання, тепла зустріч,
теплий день, тепле слово, теплий колір, теплі думки.
Рідкі сходи, рідка сметана, рідкий випадок, рідкі зустрічі, , рідкий ліс,
рідке волосся, рідкий дощ, рідка суміш, рідкий збіг обставин.
2. Гра
Упізнай багатозначне слово!
Четверта частина року; кімната в школі; частина
архітектурної споруди; загальний вигляд якоїсь місцевості, краєвид; творча
уява; свійський птах з червоним гребенем.
Довідка: квартал, клас, колона, пейзаж, півень.
3. Продовжіть
речення
а) 1.
Лексикологія – це ……(словниковий запас
мови).
2.
Лексика –це…( сукупність слів мови).
3.
Лексичне значення слова – це те, …(що означає слово).
4. За
кількістю лексичних значень слова бувають… (однозначні і багатозначні).
5.
Багатозначними є слова, що…(мають кілька лексичних значень).
б) Робота в парах
«Я викликаю на двобій…»
3.Тестові завдання.
До складу яких словосполучень входять слова з
переносним значенням?
а) Білий колір – чорний колір, радісний погляд –
сумний погляд.
б) Важке серце – важка валіза, міцна сталь – міцний
мороз.
в) Материнська ласка – хижа ласка (звір), шию
сорочку – мию шию.
г) Широкий степ – просторий степ, світла вода –
прозора вода.
У якому рядку всі наведені слова є однозначними?
А) корінь, операція, іти, збирати, хмара;
Б) реакція, масштаб, лежати, гострий, їсти;
В) атмосфера, білий, говорити, стояти, кипіти;
Г) бджола, префікс, вельвет, буквар, Дністер.
У якому рядку всі слова в словосполученнях вжито в прямому значенні?
У якому рядку всі слова в словосполученнях вжито в прямому значенні?
а) солодкий сон, жовтокоса осінь, море пшениці;
б) золоте серце, темний колір, солодке життя;
в) солодка кава, срібна ложка, тепла хустка.
4. Творча робота
З’ясуйте, яке з наведених значень слова чарівник є
прямим, а яке переносним:
а) людина, яка займається чаклунством;
б) людина, яка захоплює, приваблює чим-небудь
(поетичним словом, грою, музикою й т. ін.).
в) Самооцінка
V д/з: 1. П.41 опрацювати правила; вправа 337
2. За допомогою тлумачного словника знайти три
багатозначних слова, які починалися б на літери в, к, ф.
УРОК 12
Тема. ЛЕКСИЧНА ПОМИЛКА (ПРАКТИЧНО). ТЛУМАЧНИЙ
СЛОВНИК
Мета: ознайомити учнів з особливостями лексичних
помилок, навчити відрізняти їх від орфографічних; поглибити знання учнів щодо
прямого і переносного значення слова; формувати загальнопізнавальні вміння
правильно вживати слова з прямим і переносним значенням в усному та писемному
мовленні; знаходити і пояснювати лексичні помилки; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу спонукати учнів до вивчення
рідної мови, систематично поглиблювати свої знання з лексикології.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід урок
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Скажи мені що-небудь, щоб я тебе побачив.
Сократ
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
п’ятикласників
«Хвилинка –
веселинка»
- Прочитайте усмішку. Поясніть Дмитрикові його
помилку.
- Тату, чому не їздить мій потяг? – питає Дмитрик.
- Батарейки сіли. Вранці купимо нові.
Хлопчик зітхнув.
- Це дуже
довго. Нехай краще повстають ті, що сидять.
- Чим, на вашу думку, ми будемо займатися на цьому
уроці ?
Загадка
Незчисленна ми родина,
У нас на всіх — одна хатина,
Але в ній і мир, і лад,
І сусід сусіду рад.
Ну а хто із нас що значить —
Кожен сам вам розтлумачить.
(Тлумачний словник)
3. Дати відповіді на питання:
1) Яку роль відіграє тлумачний словник у житті
людини?
2) Як ви розумієте епіграф уроку?
3) Чи можна вважати основою культури мовлення людини
знання з лексики? Чому?
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового
матеріалу
Робота з теоретичним матеріалом. Лексичні помилки
|
Суть помилки
|
Приклади
|
|
Уживання слова в
невластивому йому значенні
|
Від імені колективу
вручаю вам вітальну адресу
|
|
Порушення лексичної
сполучуваності
|
На свята мама завжди
виготовляє смачну їжу
|
|
Уживання в одному
реченні близьких спільнокореневих слів, однакових слів (тавтологія)
|
Письменник створив
багато цікавих творів
|
|
Дублювання змісту у
двох словах
|
Мама написала свою
автобіографію.
|
|
Вживання слова, не
властивого описуваній епосі
|
Козаки до останньої
краплі крові відбивали фашистську атаку
|
|
Уживання слів, не
властивих українській літературній мові
|
Взяли участь у
змаганнях веслярів і ветерани цього виду спорту
|
|
Уживання русизмів
|
На огороде росли
арбузи
|
III.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Прочитати поезію, знайти й
виділити слова, ужиті в переносному значенні. Чи прикрашають вони мову?
З’ясувати значення виділеного слова за допомогою тлумачного словника.
Весна зіткала вчора
гобелен
у лузі — з трав, із квітів, з верболозів.
Зіткала вітер і зіткала клен,
грози зіткала молоді погрози.
Не відпочивши, вдосвіта весна
сьогодні знов за голубим верстатом —
в святому невдоволенні вона
свій гобелен взялася переткати.
І спалахнула полум’ям трава,
і заряхтіли, як веселка, квіти,
і сонця вогнеуста голова
пророком проповідувала в світі!
Навівши скрізь на гобелені лад,
весна під зорями поклалась спати,
бо завтра знов за голубий верстат,
щоб гобелен свій ще раз переткати!
(Є. Гуцало)
у лузі — з трав, із квітів, з верболозів.
Зіткала вітер і зіткала клен,
грози зіткала молоді погрози.
Не відпочивши, вдосвіта весна
сьогодні знов за голубим верстатом —
в святому невдоволенні вона
свій гобелен взялася переткати.
І спалахнула полум’ям трава,
і заряхтіли, як веселка, квіти,
і сонця вогнеуста голова
пророком проповідувала в світі!
Навівши скрізь на гобелені лад,
весна під зорями поклалась спати,
бо завтра знов за голубий верстат,
щоб гобелен свій ще раз переткати!
(Є. Гуцало)
Ознайомлення зі змістом, будовою та призначенням
тлумачного словника.
Словники — особливі книги, які допомагають писати правильно і
красиво.
Словники бувають різні.
Орфографічний підказує, як правильно написати слово.
У фразеологічному словнику зібрано стійкі звороти і пояснення їхнього змісту.
Етимологічний словник розповідає про походження слова, а словник іншомовних слів — про чужі слова, які прийшли в нашу мову.
Словник синонімів допоможе із кількох близьких за значенням слів дібрати те, яке найбільше підходить до змісту висловленої думки, а словник власних імен по¬яснить, звідки твоє ім'я і що воно означає.
Часто користуємося перекладними словниками, наприклад, англо-українським і українсько-англійським, німецько-українським і українсько-німецьким, російсько-українським і українсько-російським...
У тлумачному словнику знаходимо, що означає слово, його лексичне
Словники бувають різні.
Орфографічний підказує, як правильно написати слово.
У фразеологічному словнику зібрано стійкі звороти і пояснення їхнього змісту.
Етимологічний словник розповідає про походження слова, а словник іншомовних слів — про чужі слова, які прийшли в нашу мову.
Словник синонімів допоможе із кількох близьких за значенням слів дібрати те, яке найбільше підходить до змісту висловленої думки, а словник власних імен по¬яснить, звідки твоє ім'я і що воно означає.
Часто користуємося перекладними словниками, наприклад, англо-українським і українсько-англійським, німецько-українським і українсько-німецьким, російсько-українським і українсько-російським...
У тлумачному словнику знаходимо, що означає слово, його лексичне
значення. У 11-томному
Словнику української мови, виданому в 1970-1980рр., зʾясовано значення 134 тис.слів.
в) Робота з тлумачним
словником.
Поясніть лексичне
значення поданих слів, скориставшись
тлумачним словником –вправа 356 (усно)
Дати відповіді на
питання:
1) Яку роль відіграє
тлумачний словник у житті людини?
2) Як ви розумієте
епіграф уроку?
3) Чи можна вважати
основою культури мовлення людини знання з лексики? Чому?
Конкурс
мовознавців
Прочитати. З’ясувати,
про які поняття йде мова.
1) Дружня прихильність
до кого-небудь (симпатія).
2) Придорожній бур’ян
звичайно з прикореневими листками та з безлистим стеблом і дрібними квітками,
зібраними в колос (подорожник).
3) Любов до своєї
Батьківщини, відданість своєму народові, готовність для них на жертви й
подвиги.
Вибіркова робота
Серед поданих слів
знайти ті, які б могли вживатися в переносному значенні.
Засинати, коники,
човен, очі, сон, молочний, шлях, полум’я, хмара, дерево, горить, перешитий.
VI. Систематизація й
узагальнення знань умінь і навичок
Подумати і дати
відповідь на питання:
1. Яких лексичних
помилок можна припуститися усному та писемному мовленні?
2. Як запобігти таким
помилкам?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Культура мовлення
► Відредагуйте
словосполучення. Поясніть причину помилок.
3 наступаючим Новим
роком (3 прийдешнім новим роком)
Безцінний подарунок (Неоціненний подарунок)
Біля другої години (Близько другої години)
Вести себе ввічливо (Поводитися ввічливо)
У даний час (У цей час)
Вислати відкритку (Надіслати листівку)
У любому випадку (У кожному разі)
У кінці-кінців (Врешті-решт)
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
∎ Що вивчає лексикологія?
∎ Яку роль виконують слова в мові?
∎ Чи всі слова мають лексичне значення?
∎ Крім лексичного, яке ще є значення у слова?
∎ На які групи поділяються слова за кількість лексичних значень?
в) Робота з тлумачним словником.
Поясніть лексичне значення поданих слів,
скориставшись тлумачним словником –вправа 356 (усно)
г) Гра «Хто швидше».
Завдання: визначити слово за його лексичним
значенням.
10 Український народний співець, що супроводжує свій
спів грою на кобзі. (Кобзар.) 2) Будівля, де відбувається богослужіння,
релігійні обряди. (Церква, храм, собор,) 3) Витончений в рухах.(Граціозний.) 4)
Спеціаліст,який фарбує будови, а також той, хто займається живописом; художник.
(Маляр.) 5) Присвячена певній темі частина книжки, статі тощо. (Розділ.)
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Вивчити матеріал таблиці «Лексичні помилки».
2. За словником труднощів української мови з’ясувати
різницю у значенні таких слів: активізувати — активувати; болісний — больовий;
вежа — башта; гармоніювати — гармонувати; нагода — пригода. Увести їх у прості
чи складні речення.
УРОК 13
ТЕМА. ГРУПИ
СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: СИНОНІМИ. Ознайомлення зі словником синонімів
Мета:
пояснити групи
слів за значенням; навчити розрізняти їх, зокрема, синоніми ; , формувати навички
практичного вживання в мові синонімів, удосконалити вміння користуватися
словником синонімів, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів;
розвивати усне та писемне мовлення, образне мислення, естетичну сферу,
памʾять, культуру мовлення, орфографічну пильність і грамотність;
виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
Чим відрізняються
однозначні слова від багатозначних? Наведіть приклади,
Що нам
допомагає з’ясувати лексичне значення слова?
Згадайте, які типи помилок ми розглядали на
попередніх уроках.
Якими є
причини виникнення лексичних помилок?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ,
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Дослідження-аналіз
Прочитайте
речення. Визначте, чи є в ньому слова з переносним значенням.
Бути хорошою людиною, приносити щастя батькові і
матері, не допускати, щоб старість їхня була горем,— нехай це стане бажанням
усього вашого життя
(В. Сухомлинський).
Культура мовлення
Спишіть,
виправляючи лексичні помилки. Як ви гадаєте, у чому причина цих помилок?
1. Я
виходжу на слідуючій зупинці. 2. У нагоді пізнаєш друга. 3. Туристична подорож
тривала дві неділі. 4. Усі учні нашого класу приймали участь у змаганнях.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності
1.Робота з таблицею «Групи слів за
значенням».
2.Проблемне питання.
Поміркуйте, що пов'язує ці слова? Як можна
назвати одним словом цю групу слів?
Рухатися, переміщатися,
ворушитися, пересуватися, повертатися, ходити, шмигати, повзати, плавати,
перелітати, котитися, сунутися.
2. Слово вчителя.
2. Слово вчителя.
Слова, які по-різному називають той самий
предмет, ознаку чи дію, називаються синонімами.
Зверніть увагу, скільки можна дібрати синонімів до слова “СИЛЬНИЙ”:
відважний, хоробрий, мужній, відчайдушний, зухвалий, міцний, дужий, здоровий, могутній, стожильний, м’язистий, мускулистий, могучий.
3.Самостійна робота «Хто більше».
Доберіть синоніми до слова ІТИ.
ІV. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1.Вибірковий диктант.
Випишіть із вірша «Мова» Л. Стрельника
синоніми.
Снігопад, хурделиця, кужелиця,
Завірюха, віхола, буран,
Хвища, заметіль, пурга, метелиця,
Сніговійниця, хуговій, кура,
Хуртовина, хуга, сніговійниця,
Заметільниця, хуртеча, сніговій
Курага, поземка, буревій,
Круповій, пороша, хуговійниця…
Скільки барв і звуків, й аромату!
Скільки тут синонімів - синів!
Мова наша - найбагатша мати,
Між сторіч іде, як між вогнів.
2. Хвилинка відпочинку.
3. Знайдіть у поданих реченнях синоніми. Підкресліть їх як члени речення. Зробіть висновок, якою частиною мови та яким членом речення виступають синоніми.
Гармидер, галас, гам у гаї. Багрець вечірньої зорі палав, мигтів, палахкотів. Спіють яблука, і зріє виноград, стигнуть сливи золотисті.
4. Робота зі словником.
Снігопад, хурделиця, кужелиця,
Завірюха, віхола, буран,
Хвища, заметіль, пурга, метелиця,
Сніговійниця, хуговій, кура,
Хуртовина, хуга, сніговійниця,
Заметільниця, хуртеча, сніговій
Курага, поземка, буревій,
Круповій, пороша, хуговійниця…
Скільки барв і звуків, й аромату!
Скільки тут синонімів - синів!
Мова наша - найбагатша мати,
Між сторіч іде, як між вогнів.
2. Хвилинка відпочинку.
3. Знайдіть у поданих реченнях синоніми. Підкресліть їх як члени речення. Зробіть висновок, якою частиною мови та яким членом речення виступають синоніми.
Гармидер, галас, гам у гаї. Багрець вечірньої зорі палав, мигтів, палахкотів. Спіють яблука, і зріє виноград, стигнуть сливи золотисті.
4. Робота зі словником.
Синоніми до слів даються у словнику
синонімів.
Визначте різницю в значенні
синонімів за допомогою словника.
Бігти – нестися, йти – чалапати, будинок – хата.
5.Утворіть синонімічний ряд.
Бігти – нестися, йти – чалапати, будинок – хата.
5.Утворіть синонімічний ряд.
Група слів-синонімів утворюють
синонімічний ряд, у якому є стрижневе слово, що містить узагальнений зміст
слів-синонімів.
З’ясуйте спільне лексичне значення
слів синонімічного ряду. Знайдіть і запишіть стрижневе слово. За ним запишіть
спочатку запишіть слова з позитивним емоційним забарвленням, а потім з
негативним.
Писати, виписувати, виводити, мережити, вимальовувати, строчити, дряпати, мазюкати, шкрябати.
1. Доберіть з дужок такі синоніми, щоб слова у вірші Д. Павличка «Мрія» римувалися.
Писати, виписувати, виводити, мережити, вимальовувати, строчити, дряпати, мазюкати, шкрябати.
1. Доберіть з дужок такі синоніми, щоб слова у вірші Д. Павличка «Мрія» римувалися.
Синоніми — це слова, різні за
звучанням і написанням, але однакові або близькі за лексичним значенням.
Синоніми вживаються в мові для чіткого
й образного вираження думки або уникнення повторів слів.
Два і більше синонімів утворюють
синонімічний ряд.
2.Прочитайте речення. Знайдіть у
них синоніми, випишіть їх.
Гармидер, галас, гам у гаї (Т. Шевченко). 2.
Забарвлення неба змінюється від сонця.
Це й зветься зірницею, світовою зорею, світанком (В. Сухомлинський). 3.
Багрянець вечірньої зорі палав, мигтів, палахкотів (М. Бажан). 4. Часом сопілка
у горах заплаче, заквилить (Б. Лепкий).
3.Складіть із поданих
слів синонімічні ряди. Запишіть їх. Користуйтеся словником у додатку.
Дружити, сучасний, дотеперішній,
приятелювати, минулий, попередній, колишній, товаришувати, нинішній,
сьогоднішній, тодішній, ладити, брататися, пережитий, модерний, найновітніший,
теперішній.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
Оцінювання знань, умінь і навичок учнів
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконайте
вправу з підручника.
Творче завдання: доберіть із художньої літератури
приклади речень із синонімами.
УРОК 14
ТЕМА. ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ. АНТОНІМИ.
Ознайомлення зі словником антонімів
Мета: поглибити знання учнів щодо синонімів,
антонімів, омонімів; удосконалити вміння п’ятикласників відрізняти омоніми від
багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; навчити добирати
синоніми,антоніми, омоніми до слів лексичної системи української мови;
формувати за-гальнопізнавальні вміння аналізувати групи слів, порівнювати їх
між собою і робити висновки; виробляти вміння використовувати антоніми для
увиразнення, чіткого окреслення висловленої думки; вибирати з синонімічного
ряду й використовувати зі стилістичною настановою найвідповідніше слово; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до
природи України.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань
уроку. Оголошення епіграфа уроку
Хто любить квіти і оберігає їх —
Примножує своє щастя й матиме блаженство.
М.Золотницький
Примножує своє щастя й матиме блаженство.
М.Золотницький
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і
навичок п’ятикласників
V. Сприймання й усвідомлення учнями
нового матеріалу
Розповідь учителя
про групи слів за значенням, сферою і метою їх використання (за таблицею)
Антоніми —
слова протилежні за значенням. Виступають парами і завжди належать до однієї
якоїсь частини мови: світло — темрява, світлий — темний.
Тренувальні
вправи
1. Знайдіть
антонім до слова радий
а) веселий
б) гучний
в) сумний
2. Знайдіть антонім до слова тихий
а) веселий
б) гучний
в) сумний
3. У якому рядку антоніми вказують на дію
а) більше – менше
б) будувати – руйнувати
в) рівний – кривий
4. У якому рядку антоніми вказують на ознаку
а) більше – менше
б) будувати – руйнувати
в) рівний – кривий
4. Доберіть антонім до виділеного в словосполученні
слова
М’який клімат
Ознайомлення зі структурою словника антонімів
української мови
1. Прослухати передмову словника і стисло її
переказати (учитель читає передмову вголос).
2. Ознайомлення з побудовою словника і словникової
статті.
3. Пояснення умовних скорочень.
VI. Виконання завдань творчого характеру
Записати прислів’я, приказки, добираючи антоніми.
1) Хто вчиться змолоду, не знає на … голоду.
2) Колос повний гнеться до землі, а пустий …
стирчить.
3) Добро не пропадає, а … умирає.
4) Зимою день малий, а весною … .
5) Сонце на літо, а … на мороз.
6) З малої хмари … дощ буває.
7) Сумний грудень і в свято, і в … .
Довідка: старість, вгору, зло, великий, зима,
великий, будень.
Прочитати подані нижче слова. До якої групи слів за
значенням їх можна віднести. З’ясувати значення кожного другого омоніма, увести
деякі з них у прості речення з прямою мовою з теми «Охорона природи України».
Кок, кілька, качка, ласка, лінь, ліра, лама.
ІV.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1.Доберіть антоніми до багатозначних слів у поданих
словосполученнях.
Сухий одяг Чисті руки
Суха погода Чиста совість
Сухий хліб Чисте небо
Суха мова Чистий сніг
Сухе літо Чиста ріка
Фізкультхвилинка.
2. Вибірковий
диктант
Прочитайте слова, що характеризують вдачу, характер
людини. Виберіть із наведених прикметників
п'ять пар антонімів.
Бадьорий, балакучий, безпорадний, беручкий, боязкий,
ввічливий, вдумливий, верткий, веселий, відвертий, впертий, гордий, грубий,
заздрісний, злий, лагідний, мовчазний, ніжний, обережний, потайний,
працьовитий, сміливий, спокійний, хитрий, щирий.
3. Добери до прикметників у словосполученнях
антоніми зі словами у дужках. Запиши їх разом з іменниками.
Старий зошит, старий дуб (молодий, новий). Тиха
погода, тиха вулиця (шумлива, вітряна). Черства людина, черства булка (свіжа,
чуйна). Глибока річка, глибока думка (поверхова, мілка). Щира людина, щира
усмішка (вдавана, лицемірна).
• Завдання
від Антоніма.
1. Конкурс
«Мої 12 балів». Хто найбільше назве образів-антонімів (протилежних образів) із
вивчених у 5 класі літературних творів. (Наприклад, небіж і дядько з казки «Про
правду і кривду»; пан і Маруся, бідний брат і багатий з казки «Мудра дівчина»,
дід і Хуха-Моховинка, Цар Плаксій і Лоскотон з казки В. Симоненка і т. д.).
2. «Займи
позицію». Евристична бесіда з проблемно-пошуковим завданням. Підтвердіть або
заперечте прислів’я: Роби добро – добро й буде. Робиш добро не кайся, робиш зло
– зла й сподівайся. Дружба й братство – найбільше багатство. Друзі пізнаються в
біді.
5. Гра
«Скажи без затримки».
Учитель називає слова, а учні (ланцюжком) без
затримки називають до них антоніми. У разі затримки – учень виходить з гри.
Активний, вродливий, корисний, хворіти, скупий,
ворожнеча, лаятися, слава, сучасне, забути, рабство, лінь, дозвіл, гарячий,
присмерк.
V. Підсумок уроку
Перевір свої знання
Що
вивчає лексикологія?
Яку роль виконують слова в мові?
Чи всі слова мають лексичне значення?
Крім лексичного, яке ще є значення у слова?
На які групи поділяються слова за кількість
лексичних значень?
2.Оцінювання
VІ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру "Життя таке коротке,
поспішай творити добро"
УРОК 15
Тема. Омоніми. Ознайомлення зі словником омонімів
Мета: поглибити знання про лексичне значення слова
та виробляти уміння і навички використовувати слова – омоніми; формувати вміння
і навички користування словником омонімів, навчати розпізнавати омоніми в
текстах ; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати інтерес до словникового
багатства української мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиці, кросворд, малюнки
Хід
уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1. Перевірка домашнього завдання.
І. Перевірка домашнього завдання.
Запитання до учнів.
Що називається синонімами?
Назвіть види синонімів,
охарактеризуйте їх.
З’ясуйте роль синонімів
у мові.
Що називається
синонімічним рядом (гніздом)?
Що називається антонімами?
Роль антонімів у мові?
Практичні завдання
1. Завдання.
1. Завдання.
Гра «Мікрофон».
До поданих слів доберіть синоніми.
Алфавіт, бідний, бій, життя, період,
фантазія, хитрий, аплодувати, безмежний, буря, кричати, сміятися, хвалити,
юнак, армія, бити, думати, одяг, учитель, халупа.
2. Завдання.
Гра «Хто більше».
З поданими словами створіть синонімічні
гнізда
Старий, страждати, плакати, будинок, книга
Старий, страждати, плакати, будинок, книга
II. Актуалізація опорних знань учнів.
З поданими словами складіть речення, поясніть їх
лексичне значення? Що ви знаєте про такі слова?
Поле (іменник) і поле (дієслово), мила(прикметник) і
мила(дієслово); земний і земляний, рідкий і рідкісний.
ІІI. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання.
ІІI. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання.
Прочитай вірш. Знайди слова, що звучать однаково. Поясни
їх значення.
Під кущиком росли лисички,
Маленькі лагідні сестрички,
Коли Мар’янка в ліс прийшла,
До них без страху підійшла.
Але в цей час почувся тріск,
А далі – дивний тихий писк.
Мар’янка дивиться – лисички,
Руді – рудесенькі сестрички.
IV. Вивчення нового матеріалу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
Слова, різні за значенням, як правило, не тотожні за
звуковим складом (село, явір, ходити, малювати, рясний).
Але в мові є значна частина слів, що звучать
однаково, проте мають різні лексичні значення. Наприклад:
1) захід – одна з чотирьох частин
світу; частина обрію, де заходить сонце;країни Західної Європи;
2) захід – назва дії; сукупність
дій або засобів для досягнення чогось;
3) захід – спуск небесного світила
за обрій; час, коли заходить сонце; вогняно-червона заграва за обрієм; межа,
кінець чогось.
Слова, що за своїм звуковим складом однакові, але
мають різні значення, називаються омонімами (від гр. homos – однаковий і onyma
– ім’я). Є омоніми лексичні, граматичні й фонетичні.
ській мові є слова, які вимовляються і пишуться
однаково, але мають зовсім різні значення. Такі слова називаються омонімами.
3.
Розгадайте кросворд.
1) Співає зозуля - б’є молотом коваль.
2) Велика ділянка ґрунту, на якій росте пшениця –
людина грядку …
3) Супутник землі - проміжок часу 30 днів.
4) Вулканічна маса - на ній сидять бабусі у дворі.
4. Відшукайте у реченнях – каламбурах неповні
омоніми. Запишіть їх.
Катя мила ляльку, мила, їй не вистачило мила.
Наш Іванко воду ніс, а мороз щипав за ніс.
Я думаю без краю про щедрість ту безкраю.
Діти коло школи стали дружно в коло.
Там, де гарно блищав став, Василько купатись став.
Жук пішов у сад за дачу і розв’язує задачу.
У смолі в’язкій зав’яз, зачепивсь крилом за в’яз.
А комар години цілі все тиняється без цілі.
Вийшла дівчина на поле, де бабуся грядку поле.
Наші батенько і мати хочуть гарних діток мати.
Бурі, ведмеді, бурі, а ви боїтеся бурі?
7.Фізкультхвилинка.
8. Слово вчителя
Пам’ятай! Омоніми треба відрізняти від багатозначних
слів. Слова – омоніми нічого спільного у значенні не мають. Багатозначні слова
пов’язані між собою значенням, одне з яких є прямим, інше – переносним.
ПОРІВНЯЙ!
БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА
ОМОНІМИ
Лавр. 1. Південне вічнозелене дерево або кущ з
пахучим листям
2.Вінок, гілка цього дерева як символ нагороди.
Міна 1. Вираз обличчя.
Міна 2. Вибуховий снаряд.
V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і
навичок
1. Мовна
задача.
П’ятикласники Олена та Гнат - сусіди. На дозвіллі
вони часто разом розв’язують кросворди, ребуси, загадки. Одного разу діти
посперечалися з приводу відгадки такої загадки:
Я у кожній деревинці,
Квітці, кущику, травинці,
В класі ж на уроці мови
Ти побачиш мене в слові. (Корінь)
Олена говорить, що слово - відгадка є багатозначним,
а Гнат стверджує, що воно – омонім. Хто з них має рацію? Допоможи їм
порозумітися.
2.Перевір свої знання
1.Укажіть рядок, у якому всі слова є омонімами а)
співає заметіль - співає дівчина - співає сопілка
б) оселедець (риба) - оселедець ( чуб запорожця).
2.Укажіть рядок , у якому всі слова є багатозначними
а) вода з ключа, журавлиний ключ.
б) вити гніздо, вити на місяць.
3. Установіть відповідність між словом і його
омонімом.
1. качка А. Вид риби.
2. кілька Б. Мало.
В. Водоплавний птах.
Г. Колихання
4. Установіть відповідність між словом і його
омонімом.
1.
Лава А. Вулканічний викид.
2.
Ласка Б. Доброзичливість.
В. Місце для сидіння.
Г. Тваринка.
6. Укажіть, дане слово є омонімом чи багатозначним:
Слово «пара ( двоє, стан води)» - це …
7. Укажіть, дане слово є омонімом чи багатозначним:
Слово «потяг (уподобання, поїзд)» - це ..
V. Закріплення нового матеріалу.
1. Бесіда:
- Що називається омонімами?
- Які ви знаєте види омонімів? Розповісти про кожен
вид. Навести приклади.
• Завдання
від Омоніма.
1.
Загадки-жарти. Їх треба відгадати.
- Якою
голкою нічого не пошиєш? (Сосновою, їжачою, патефонною).
- Яке місто
ширяє над головами? (Орел).
- Яку
державу влітку можна носити на голові? (Панаму).
- Яка земля
ніколи не постаріє? (Нова Земля).
- З якої
чашки ніколи не нап’єшся? (З колінної).
- З якого
крана не набереш води? (З баштового).
VІ. Підсумок уроку
1. Бесіда.
- Що таке омоніми?
- Чим відрізняються омоніми від багатозначних слів?
2. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання
З’ясувати лексичне значення слів кілька, качка,
ласка, лама. Скласти з ними прості речення, проілюструвавши різні значення
Урок 16
Тема.
Пароніми. Ознайомлення зі словником паронімів
Мета. Систематизувати й поглибити знання учнів про
омоніми; ознайомити їх з видами омонімів; розкрити поняття, що таке пароніми;
Розвивати усне й писемне мовлення, а також
удосконалювати вміння учнів працювати зі словниками; виховувати інтерес до
словникового багатства української мови.
Тип уроку. Комбінований.
Форма роботи. Фронтальна, індивідуальна.
Обладнання. Підручник, картки, словники.
Хід
уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
Запитання до учнів.
Що називається синонімами?
Назвіть
види синонімів, охарактеризуйте їх.
З’ясуйте
роль синонімів у мові.
Що
називається синонімічним рядом (гніздом)?
Що
називається антонімами? Роль антонімів у мові?
Практичні завдання
1. Завдання.
Гра «Мікрофон».
До поданих слів доберіть синоніми.
Алфавіт, бідний, бій, життя, період, фантазія,
хитрий, аплодувати, безмежний, буря, кричати, сміятися, хвалити, юнак, армія,
бити, думати, одяг, учитель, халупа.
2. Завдання.
Гра «Хто більше».
З поданими словами створіть синонімічні гнізда
Старий, страждати, плакати, будинок, книга.
3.Завдання.
Укажіть групу слів-синонімів:
А) дивний, неймовірний, великий;
Б) м’який, лагідний, пухкий;
В) розумний, недурний, мудрий;
Г) тихий, беззвучний, сонячний.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
2.Завдання. Запишіть пари слів. Визначте вид
омонімів.
Брати – брати, заграв – заграв, ручка – ручка, умови
– у мови, накрила – на крила, зараз – за раз, права – права, місяць – місяць,
білок – білок, дорога – дорога, на березі – на березі, настав – на став, зміст
– з міст, роман – Роман, інею – і нею, мати – мати, гори – гори, друга – друга,
повіки – повіки.
3. Пароніми.
У лексичному складі української мови є ще й пароніми
(від гр. -
para – поблизу, поруч і onyma – ім’я ) – це слова,
подібні між собою за звучанням і частково за будовою: адресат – адресант,
громадський – громадянський та ін.
За допомогою паронімів нерідко створюються рими в
авторських поетичних творах та в народних прислів’ях, приказках, фразеологізмах,
загадках:
Спить земля, охмарена і славна,
А в Путивлі кряче віща птиця.
І горює – квилить Ярославна
На світанні рано, як зигзиця.
4. Завдання.
Запишіть речення. Знайдіть і підкресліть використані
в них пароніми.
Ще й до жнив не дожив, ані жита не жав. Не згубив,
не лишив і не жив. І не жаль. (В.Стус) А світ весь витис, витух, відпалав.
(В.Стус) Гарна була Ганна, як було оце сяде, та задумається, та спустить свої
довгі вії.(І.Нечуй-Левицький) Ніч темніє і ясніють зорі, море плаче й темрява
тремтить.(Леся Українка)
Творча робота
5. Поясніть лексичне значення паронімів: україніка –
україністика, трагедійний – трагічний, звичайний – звичний. З кожним з них
складіть речення.
V. Закріплення нового матеріалу.
Вгадай слова-пароніми
1. Письмове привітання (переважно ювілейне); місце
проживання особи чи знаходження установи, а також відповідний напис на конверті
або посилці.
2. Урядова особа, уповноважена для зносин з іншими
державами; синоніми іменника «дипломник» (студент, який готує дипломну роботу).
3. Синонім слів «товариство», «група», а також
«об’єднання» (підприємців); синонім слова «заходи» (для здійснення завдання).
4. Синонім слова «грамотний»; антонім слова «усний»;
(уживається, наприклад, у словосполученнях зі словами «мова», «стіл»);
прикметник (того ж кореня), що вживається у словосполученнях з іменниками
«приладдя» (для писання), а також «робота», «праця».
5. Те, що має відношення до тактики (зокрема ведення
бою); той, хто володіє почуттям міри, синонім слів «правильний», «делікатний»
(у поведінці, наприклад).
Творче конструювання (робота в парах)
На кожну парту роздаються фотографії (листівки) з
різними квітами: кульбаба, нагідки, соняшник декоративний, первоцвіт, лілея,
троянда, пролісок, лаванда, фіалка, бузок, жасмин, хризантема, нарцис,
незабудка, тюльпан. Описати квітку в художньому стилі, використовуючи різні
художні засоби і групи слів.
Допоміжні слова: найніжніша, уособлюють, краса,
замріяно-велична, віковічна, довірлива, цариця квітів, рахманна днина,
яскраво-білий, дивовижно гарний, видзвонюють, веселе створіння, душа
сонцетканна.
1. Бесіда:
- Що називається омонімами?
- Які ви знаєте види омонімів? Розповісти про кожен
вид. Навести приклади.
- Що називається паронімами? Наведіть приклади.
Практичні завдання
2. Знайдіть рядок, у якому до складу словосполучень
входять омоніми.
а) гостре слово – гострий зір; тихий голос – тихе
життя;
б) чисте небо – чисті руки; ламати голову – ламати
кригу;
в) старий клен – старі погляди; вершина Карпат –
вершина слави;
г) гостра коса – дівоча коса; електричний розряд –
спортивний розряд;
ґ) летіти літаком – летіти думкою; битий тугою –
бита цегла.
VI. Виконання завдань творчого характеру
Записати прислів’я, приказки, добираючи антоніми.
1) Хто вчиться змолоду, не знає на … голоду.
2) Колос повний гнеться до землі, а пустий …
стирчить.
3) Добро не пропадає, а … умирає.
4) Зимою день малий, а весною … .
5) Сонце на літо, а … на мороз.
6) З малої хмари … дощ буває.
7) Сумний грудень і в свято, і в … .
Довідка: старість, вгору, зло, великий, зима,
великий, будень.
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний
матеріал уроку.
2.
Написати твір-мініатюру «Світ навколо мене», використовуючи пароніми.
Урок 17
Тема. Повторення теми «Лексикологія». Тренувальні вправи
(підготовка до контрольної роботи)
Мета: поглибити знання учнів щодо синонімів,
антонімів, омонімів; удосконалити вміння п’ятикласників відрізняти омоніми від
багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; навчити добирати
синоніми,антоніми, омоніми до слів лексичної системи української мови; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до
природи України.
Культура мовлення і стилістика: уживання слів
відповідно до їх значення; доречне використання слів із переносним значенням,
стилістично забарвлених слів, лексичних повторів і синонімів як засобу зв’язку
речень у тексті, а також синонімів для уникнення невиправданих повторів слів;
засвоєння складних випадків слововживання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами
повторення.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
ІІ.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1.
Перевірка домашнього завдання.
Перевірка домашнього завдання.
2.
Гра «Я тобі, а ти мені»
Гра «Я тобі, а ти мені»
Назвіть і запишіть слова за поданими лексичними значеннями.
*Молодий вік між дитинством і зрілістю.
*Який складається з тісно з’єднаних частин, без
щілин.
*Перша вистава п’єси, циркової, естрадної,
концертної програми.
*Керувати, вести за собою.
*Колекція засушених рослин.
*Одиниця часу, яка у 60 разів менша за
хвилину.
/Юність, щільний, прем’єра, очолювати, гербарій, секунда/
ІІІ. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
/Юність, щільний, прем’єра, очолювати, гербарій, секунда/
ІІІ. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Повторення відомостей про групи слів за значенням,
сферою і метою їх використання (за таблицею)
Антоніми — слова протилежні за значенням. Виступають
парами і завжди належать до однієї якоїсь частини мови: світло — темрява,
світлий — темний.
Синоніми —
слова різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням: лелека,
чорногуз, бусол, бузько. Два або кілька синонімів утворюють синонімічний ряд.
Синоніми допомагають точніше висловити думку, уникнути повторення однакових або
співзвучних слів.
Омоніми — слова, однакові за звучанням, але різні за
значенням: лава — вид меблів для сидіння; лава — бойовий порядок; лава —
розплавлена маса, що витікає з вулкана.
Омофони — слова, що однаково звучать, але мають
різне значення і написання: Юпітер — головний бог у давньоримській міфології і
юпітер — електричний світильний прилад.
Омографи — різні за значенням та вимовою слова, що
мають однакове написання: води — води.
Омоформи — це слова, що мають однаковий звуковий
склад тільки в певній граматичній формі: віз (іменник), віз (дієслово).
Пароніми — це слова схожі за формою, написанням,
звучанням, але різні за значенням: праска — прасувати.
ІV. Систематизація й
узагальнення знань, умінь і навичок
Прочитати вірші, з’ясувати, слова яких груп у них
присутні.
КОЛОДЯЗНИЙ ЖУРАВЕЛЬ
Журавлі летять у вирій
Ген за тридев’ять земель.
А один в селі лишився —
Синьоокий журавель.
Журавлі летять у вирій
В день холодний та ясний,
А один — в селі лишився,
Став колодязним.
(Ю. Рибчинський)
Ну й охочий брат мій Ігор
До усяких живих ігор.
Де яка у світі гра є,
Залюбки у неї грає.
(Г. Бойко)
У стоніжок
По сто
ніжок.
Всі сто
милися,
Всі стомилися.
(Г. Бойко)
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі —
Стануть чисті всі та милі.
(С. Павленко)
Гей, стрільці, хапайте луки,
Та й біжіть бігом на луки!
Комарня там вельми сита —
Настріляйте зо три сита! (С. Павленко)
Розподільний
диктант
Завдання: записати в першу колонку однозначні слова,
а в другу – багатозначні.
Горобець, рукав. Гострий, світлий, айсберг, крило,
довгий, багатий, похмурий, золотий, земля, іти, диктант, весело, трактор,
мʾякий, суфікс, абетка, ванна, сонце, летіти.
Творче редагування
Прочитати висловлювання п’ятикласників і знайти
недоліки. Визначити суть лексичної помилки за допомогою узагальнювальної
таблиці «Лексичні помилки».
1) Рідною батьківщиню мого брата є місто Київ.
2) Учора мій Тузик вечеряв о сьомій годині, а потім
вечеряв об одинадцятій.
3) Класовод 7-Г доповіла адміністрації, що її клас
не приймав участі у зборі макулатури.
4) За громадянською думкою, дерева вирішили посадити
вздовж усієї траси.
5) Інформативний випуск газети «Шкільні вісті»
затримали на 5 днів.
Творче конструювання
Розтлумачити подані слова і ввести їх у прості
речення зі вставними словами.
Розповсюджувати, поширювати; робочий і робітничий;
тривати і продовжуватися; розв’язувати й вирішувати; родина, сім’я;
• Робота з підручником.
Виконання вправ 364, 365Завдання.
З’ясуйте, яке з наведених значень слова широчінь є
прямим, а яке – переносним:
а) велика, значна ширина; широкий простір;
б) великий розмах у чомусь, ступінь вияву, охоплення
чи поширення чого небудь.
Проілюструйте реченнями обидва випадки вживання
цього слова.
Завдання
З’ясуйте значення прикметників теплий, рідкий у
наведених словосполученнях. Скажіть, де вони вжиті в прямому, а де в
переносному значенні.
Тепла праска, тепле проміння, теплий одяг, тепле
вітання, тепла зустріч, теплий день, тепле слово, теплий колір, теплі думки.
Рідкі сходи, рідка сметана, рідкий випадок, рідкі
зустрічі, , рідкий ліс, рідке волосся, рідкий дощ, рідка суміш, рідкий збіг
обставин.
Упізнай багатозначне слово!
Четверта частина року; кімната в школі; частина
архітектурної споруди; загальний вигляд якоїсь місцевості, краєвид; творча
уява; свійський птах з червоним гребенем.
Довідка: квартал, клас, колона, пейзаж, півень.
Гра «Розумне перо»
Виправте лексичні помилки, прокоментуйте їх,
послуговуючись таблицею.
Я відчинила журнал і почала читати.
Лікар лічив хвору бабусю. Ластів’яча отара знялася і полетіла. Інколи я варю
сніданок. Я рахую, ти правий.
V. Підбиття підсумків уроку
V. Підбиття підсумків уроку
Опитування «Закінчіть речення».
«Найцікавішим на уроці було…»
(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон»)
VІ. Домашнє завдання
Повторити вивчену тему, виконати тестові завдання
Урок №18.
Тема. Тренувальні вправи. Контрольна робота (
тестові завдання) . Лексикологія
Мета: виявити рівень засвоєння учнями навчального
матеріалу з лексикології; розвивати навички лексичного розбору; виховувати в
учнів бажання знати українську мову.
Тип уроку. Урок контролю й корекції знань.
Форма уроку. Індивідуальна.
Обладнання. Роздатковий матеріал ( різнорівнева
контрольна робота).
Структура уроку:
І. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
ІІ. Робота
учнів над виконанням контрольної роботи.
ІІІ. Підсумок уроку
IV.Домашнє завдання.
Хід уроку.
І. Повідомлення теми, мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Основний зміст роботи
1.
Проведення тренувального тестування.
Завдання 1-6
мають по три варіанти відповідей, серед яких тільки
одна правильна. Оберіть правильну відповідь та позначте її хрестиком біля
відповідних літер.
1. У якому
рядку слова в словосполученнях ужиті тільки в прямому значенні?
А) Усміхнене сонце, ляпає язиком, гострий погляд;
Б) рожевий шовк, водити за руку, краяти серце;
В) усміхнені діти, холодне повітря, дзвонити по
телефону.
А
Б В
2. У якому рядку
всі слова синоніми?
А) Лагідний, дивний, сумирний?
Б) безмежний, безкрайній, безконечний;
В) дбайливий, старанний, жагучий.
А
Б В
3. Укажіть
рядок, у якому всі антономічні пари дібрано правильно.
А) Сухий – мокрий, знайти – загубити, тямовитий –
розумний;
Б) гіркий – солодкий, балакучий – мовчазний,
старанний – недбалий;
В) боязливий – безстрашний, сумний – здоровий,
замерзлий – розталий.
А
Б В
4. Усі
слова якого рядка є синонімами слова старанний?
А) Ретельний, дбайливий, сумлінний, пильний;
Б) поважний, серйозний, солідний, статечний;
В) лагідний, тихий, смирний, сумирний.
А
Б В
5. У якому
рядку прислів’я містить синонім та антонім?
А) Хто опарився в молоці, той і на воду дує.
Б) Добре роби – добре й буде!
В) Багатому щастя, а вбогому трясця.
А
Б В
6. Укажіть
рядок, у якому всі словосполучення є омонімічними.
А) Вода з ключа – журавлиний ключ – ключ від дверей;
Б) співає завірюха – співає дівчина – співає сопілка;
В) вити гніздо – вити на місяць – вити вовком.
А
Б В
Завдання 7-9
мають на меті встановити відповідність між рядками.
До кожного рядка, позначеного цифрою, доберіть відповідник, позначений буквою і
напишіть напроти букву.
7. Доберіть
синоніми до фразеологізмів.
1) Розумний; А. Заяча
душа;
2) боягуз; Б.
світла голова;
3) сумний. В.
кислий вигляд;
Г. мати на думці.
8. Доберіть
до слів першого стовпчика антоніми з другого стовпчика.
1) Тиша; А.
Галас;
2) виглянути; Б.
сховатися;
3) вітатися.
В.
прощатися;
Г. заглянути.
ІV. Робота учнів над виконанням контрольної
роботи.
І варіант
1.Виберіть правильне визначення.
Лексика – це:
а)розділ науки про мову, який вивчає лексичне
значення слова;
б)сукупність слів певної мови;
в)те, що слово означає.
2. Про лексичне значення слова ми дізнаємося з:
а) орфографічного словника;
б) фразеологічного словника;
в) тлумачного словника.
3. Вкажіть речення, в якому є слова, вжиті в
переносному значенні:
а) У вирій відлетіло багато птахів;
б) Обриває вітер пелюстки печальні й розкида кругом;
в) Вуж через стежку повзе лісову.
4. Вкажіть рядок, у якому всі слова вжиті в
переносному значенні:
а) місяць виглядає, ніжне сонечко, золоті руки;
б) золота сережка, летять години, гострий розум;
в) ласкава мама, ласкаве сонечко, тепла ковдра.
5. Вкажіть рядок,у якому всі слова багатозначні:
а) яблуко, зелений, голова;
б)листя, тин, пісня;
в) вухо, земля, ніжний.
6. Вкажіть рядок, у якому всі слова омоніми:
а) лава, коса,поле;
б) підручник, кує, місяць;
в) балка, борщ, моторний.
7. Вкажіть рядок,у якому всі слова - синоніми:
а) привітний, ввічливий, відважний,чемний;
б) працьовитий, працелюбний, прямодушний;
в) іде, прямує, дибає, дріботить, бреде, чвалає.
8. Вкажіть рядок, у якому всі слова являються
синонімами до слова сяє:
а) палить, палає, палахкотить;
б) реве, виє, скиглить;
в) бризкає, пирскає, світить.
9. Вкажіть рядок, у якому всі пари антонімічні:
а) початок – кінець, чорний – зелений, білий –
золотий;
б) радість – горе, хороший – поганий, рідний –
чужий;
в) важко – тяжко, м’яко – твердо, молодий – старий.
10. Вкажіть рядок, у якому всі антоніми підібрані
правильно:
а) старий зошит – молодий зошит, важко працювати –
легко працювати, працювати вранці – працювати ввечері;
б) тиха погода – вітряна погода, глибока річка –
мілка річка, щира людина – лицемірна людина;
в) глибока думка – мілка думка, черства людина –
чуйна людина; старий дуб – новий дуб.
11. Вкажіть, яке слово пропущено у поданих реченнях:
а) бере; б)
веде; в) дає
З перших літ дитину мати за рученьку … .
За кожним рухом олівця Василько … ще й кінчиком
язика.
А наймолодший … літак.
12. Слова ясен у реченнях є:
а) синонімами; б) антонімами; в) омонімом.
Виплива на сині ріки ясен місяць іздаля.
Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів.
ІІ варіант
1. Вкажіть рядок, у якому всі слова омоніми:
а) лава, коса,поле; б) підручник, кує, місяць; в) балка, борщ, моторний.
2. Слова ясен у реченнях є:
Виплива на сині ріки ясен місяць іздаля.
Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів.
а) синонімами; б) антонімами; в) омонімом.
3. Вкажіть рядок,у якому всі слова - синоніми:
а) привітний, ввічливий, відважний,чемний;
б) працьовитий, працелюбний, прямодушний;
в) іде, прямує, дибає, дріботить, бреде, чвалає.
а) У вирій відлетіло багато птахів;
б) Обриває вітер пелюстки печальні й розкида кругом;
в) Вуж через стежку повзе лісову.
4. Вкажіть рядок, у якому всі пари антонімічні:
а) початок – кінець, чорний – зелений, білий –
золотий;
б) радість – горе, хороший – поганий, рідний –
чужий;
в) важко – тяжко, м’яко – твердо, молодий – старий.
5. Вкажіть рядок, у якому всі антоніми підібрані
правильно:
а) старий зошит – молодий зошит, важко працювати –
легко працювати, працювати вранці – працювати ввечері;
б) тиха погода – вітряна погода, глибока річка –
мілка річка, щира людина – лицемірна людина;
в) глибока думка – мілка думка, черства людина –
чуйна людина; старий дуб – новий дуб.
6. Виберіть правильне визначення.
Лексика – це:
а)розділ науки про мову, який вивчає лексичне
значення слова;
б)сукупність слів певної мови; в)те, що слово означає.
7. Вкажіть рядок,у якому всі слова - синоніми:
а) привітний, ввічливий, відважний,чемний;
б) працьовитий, працелюбний, прямодушний;
в) іде, прямує, дибає, дріботить, бреде, чвалає.
Вкажіть речення, в якому є слова, вжиті в
переносному значенні:
8. Вкажіть, яке слово пропущено у поданих реченнях:
а) бере; б)
веде; в) дає
З перших літ дитину мати за рученьку … .
За кожним рухом олівця Василько … ще й кінчиком
язика.
А наймолодший … літак.
9. Вкажіть рядок, у якому всі слова вжиті в
переносному значенні:
а) місяць виглядає, ніжне сонечко, золоті руки;
б) золота сережка, летять години, гострий розум;
в) ласкава мама, ласкаве сонечко, тепла ковдра.
10. Вкажіть рядок,у якому всі слова багатозначні:
а) яблуко, зелений, голова; б)листя, тин, пісня; в) вухо, земля, ніжний.
11. Вкажіть рядок, у якому всі слова являються
синонімами до слова сяє:
а) палить, палає, палахкотить;
б) реве, виє, скиглить;
в) бризкає, пирскає, світить.
12. Про лексичне значення слова ми дізнаємося з:
а) орфографічного словника;
б) фразеологічного словника;
в) тлумачного словника.
V.
Підсумок уроку
VІ.Домашнє завдання.
Повторити вивчене з теми «Лексикологія».
Підготувати цікаву казку про подорож трьох братів –
Синоніма, Антоніма і Омоніма країною Лексикологією.

Немає коментарів:
Дописати коментар